Ora Blog

Dijital pazarlama ve reklam dünyasının son gelişmelerini Ora Blog'dan takip et!

Editör:

Daha Fazla Satış için 5 Cazip E-posta Pazarlama Tekniği [İnfografik]

E-Posta Pazarlama Nedir? İlk yıllarında bir iletişim aracı olarak kullanılan e-postaların, uzun bir zamandan günümüze kadarki süreçte artık pazarlama faaliyetlerine dahil olması ile birlikte, bu faaliyetlerin belli bir kitleye ulaştırılması için kullanılan pazarlama biçimidir. Gün geçtike daha geliştirilen bu e-posta pazarlama, eskiye göre daha stratejik, ölçülebilir, optimize edilebilir ve etkileşim odaklı bir teknik oldu. Bir çok e-ticaret girişimi, e-posta pazarlaması için daha iyi bir strateji geliştirmenin yollarını arıyor. Hedef aynı: Çevrimiçi mağazada daha fazla satış yapmak.

E-posta pazarlama faaliyetleri, müşterilerin veya müşteri adaylarınızın satın alma işlemlerini arttırmak için üzerinde durulması gereken kalemlerden birisidir. Kaynak olarak aldığımız Revamp CRM ekibinin e-posta pazarlama konusunda sağladığı bilgi ve istatistikleri size bir intografik aracılığıyla anlatmak istedik.

Yapılması gerekenlerle ilgili kısa bir özet geçelim:
Müşterilerinizin satın aldığı ürün veya hizmetleri, kendi sosyal medya hesaplarında yayınlamalarını sağlayın.
İleriki zamanda bir satın almaya teşvik etmek için indirim sunun.
İlgili ürünleri satmak için bir e-posta pazarlama faaliyetleri gerçekleştirin.
Mevcut müşterilerinizi sosyal medya hesaplarınızdaki kitleye dahil edin ki sürekli sizinle karşılaşsın. 🙂

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki intografiği sizin için hazırladık ve daha fazla satış yapabilmeniz için 5 e-posta pazarlama tekniğine yer verdik:

E-Posta Pazarlama

Yukarıdaki intografiği e-posta pazarlama pdf şeklinde buradan indirebilirsiniz.

Not: Bütün bu konulara değinirken bir e-posta tasarımı kullandığınızı varsayıyoruz. Eğer bir tasarımınız yoksa, e-posta pazarlama kampanyalarında şablon kullanmanın avantajları oldukça fazladır. Özellikle de e-posta alıcılarının gözünde. Aynı şekilde e-posta pazarlama faaliyetlerinizi hızlandıracak, raporlayacak ve görsel anlamda destekleyecek e-posta araçları da mevcuttur.

1. Müşterileriniz Alışverişlerini Facebook’ta Paylaşsın

Alışveriş, ilgili kitlenin ruh halini genelde pozitif anlamda yükseltir. Bu nedenle “alışveriş bağımlılığı” şeklinde bir tabir var. Çünkü belli bir alışveriş özgürlüğü ve alışkanlığı olan kitle, bağımlı olmasa dahi alışverişden mutlu olan kitledir. Biyolojik olarak, alışveriş isteğini arttıran beyin kimyasallarının salınımı kanıtlanmıştır ve bu salınımlar beynin en önemli bölgelerini harekete geçirir. Müşterileriniz alışveriş sonrasında heyecanını henüz kaybetmeden, bu heyecanlarını Facebook’ta paylaşmaları için teşvik edebilirsiniz. Facebook bir örnektir. Paylaş butonuyla API desteği sağlanabilen tüm sosyal mecralara uyarlanabilir.

2. Ödeyeme Yapan Müşterilerden Anında Geri Bildirim Alın

E-posta pazarlama faaliyetleriyle, ödemenin gerçekleştirildiğine dair attığınız e-posta aracılığıyla geri bildirim alabilirsiniz. Mağaza ve restoranlar bunu uzun zamandır oyunlaştırılmış geri bildirim anketleriyle yapıyor. Aynı şey, çevrimiçi mağazanız için de düşünülebilir.

3. İlerideki Bir Satışa Teşvik Etmek İçin İndirim Yapın

Bir araştırmaya göre, e-posta alıcılarının %44’ü, kupon kodu iletilen e-postalar sayesinde en az bir satın alma daha gerçekleştiriyor.

Revamp CRM

Yaptığınız indirimin oranı bu satışlarda önemli bir etken olsa bile, yine de %5 kadar küçük veya bir sonraki siparişde ₺3’lük bir indirim olsa bile, kullanıcılar tasarruf psikolojiyle yine de bir satış gerçekleştiriyor.

4. E-Postalar İlgili Ürünü Satmak İçin Harika Bir Yoldur

Amazon, 2006 yılında gelirinin %35’inin çapraz ve tamamlayıcı satışlardan elde ettiğini açıklamıştı. Bunu satışları da çoğunlukla e-posta pazarlama faaliyetleriyle gerçekleştirdi.

5. Müşterilerinizi Sosyal Medya Kitlenize Dahil Edin

Bir araştırmaya göre, iş dünyasındaki liderlerinin 2/3’den fazlası, e-posta pazarlama faaliyetleriyle sosyal medya mecralarını entegre bir şekilde kullanıyor. Sizin de bunu yapmanız için iş dünyasında lider olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken, e-postalarınızın alt kısmına sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını içeren butonlar koymaktır.

Not: E-Posta pazarlama faaliyetlerinizi gerçekleştirirken daha önce de aktardığımız gibi belli bir şablon (tasarım) ve sistemli bir süreç için e-posta pazarlama araçları kullanmak önemlidir. Özellikle de kullanacağınız e-posta araçları sayesinde, e-postalarınızın kimlere nasıl ulaştığı ile ilgili raporlamalar yapabilirsiniz. E-Posta pazarlamacılığında A/B testi de oldukça önemlidir. E-Posta pazarlamacılığında A/B testi terimiyle ne kastedilir? Belli bir konuda oluşturduğunuz e-postanın, içerisinde yer alan görselin, videonun veya içeriklerin, farklı varyasyonlarla kullanılarak kullanıcı gözünde nasıl etki yarattığını ölçmeye yarar. Örneğin, aynı konuda oluşturduğunuz bir e-postayı, iki farklı görselle yayımlayarak hangisinin daha iyi sonuç verdiğini izleyebilir, sonraki e-posta pazarlama faaliyetlerinizdeki yol haritanızı buna göre çizebilirsiniz.

Buradaki e-posta pazarlama teknikleri deneyip, bize nasıl sonuçlar edindiğinizle ilgili yorumlarınızı aşağıdan iletebilir, gerektiğinde iletişim sayfasından form doldurarak da danışmanlık alabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak