Ora Blog

Dijital pazarlama ve reklam dünyasının son gelişmelerini Ora Blog'dan takip et!

Editör:

Öngörülen 2020 Tasarım Trendleri [İntografik]

Grafik tasarım; bir markayı, ürünü veya hizmeti tanıtırken, akılda kalıcı bir süreç geliştirmek ve bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir bir alanda organize etmemizi kapsar. Akılda kalıcılık ile tüketicini eğilim gösterdiği tasarım trendlerini sürekli takip etmekle mümkündür ve bu trendler zaman içerisinde sürekli değişkenlik gösterir. Bu blog yazımızda, öngörülen 2020 tasarım trendlerine değiniyor olacağız.

Grafik tasarımı ile ilgilenenlerin kullandığı grafik tasarım programları ve görsel içerik sağlayıcıları gibi bir çok yardımcısı vardır. Bu görsel içerik sağlayıcılarından birisi olan Shutterstock, bu zamana kadarki görsel tercihleri baz alarak 2020 yılı için bize tahmini bir tasarım trendi verisi sundu. Shutterstock’u sanat yönetmenleri, pazarlamacılar, sanatçılar, reklam verenler ve bir çok iş grubu kullanıyor. Bu kullanım sadece statik görsele dayalı değil. Aynı zamanda video klip(stok video)leri de barındırıyor. Bu veri oluşturulurken, platformda zaman içerisindeki statik görsel ve video tercihleri baz alınıyor.

Elimizdeki veriler, 2020 yılındaki gerçekleştirilecek olan yaratıcı işlerin daha fazla anlam, daha fazla mutluluk ve daha fazla arayış içerdiğini gösteriyor.

Lou Weiss, CMO, Shutterstock
2020 tasarım trendleri

2020 Tasarım Trendleri Nasıl Belirleniyor

Shutterstock ziyaretçileri, kullandıkları anahtar kelimelerle her gün milyonlarca resim, video ve müzik parçası arıyor. Shutterstock, aranan bu içeriklerin bulunmasında kullanılan anahtar kelimeleri baz alarak, 2020 tasarım trendleriyle ilgili bir çalışma ortaya koyuyor.

Bu trendlerin en başında, bol çiçek içeren mistik görsel temalar yer alıyor. Daha önceden bu tür temalar aynı şekilde yoğunlukla kullanılmıştı ama artık belli bir dönem boyunca popülaritesini yitiren bu mistik içerikler, tekrar aynı trendi sağlamaya başlıyor.

2020 Tasarım Trendlerinde Başı Çekenler

En trend olacak içeriklerin başlarında, retro temalı görselleri saymak mümkün ve bu tür temalarda büyük bir sıçrayış bekleniyor. Süslü, geometrik şekiler ve soft renkler yükselişe geçiyor. Yapılan tasarımlar ve kullanılan görsel içerikler, sanki geçmişteki bir olay resmediliyormuş gibi özellikler yansıtıyor. Buna göre; gold rengindeki içeriklerde %4.233 artış gözlemleniyor. 1920’lerin retrosunu çağrıştıran görseller %189, geometrik çizgilerde ise %106’lık bir artış söz konusu.

Trend içeriklerden birisi de; asırlık inançları çağrıştıran görsel içerikler. Özellikle de günümüz gençliğinin eski inançlara olan ilgisi, bu trendin öne çıkmasında en büyük sebep. Sihir ve büyü konularındaki görsel içerikler %525 oranında artış gösterirken; ruhani içerikler %289, burçlar ve yıldız falları %37 oranında artış gösteriyor. Avuç içi yazıların olduğu görsel içeriklerde ise %22’lik bir artış gözlemleniyor.

Yine en büyük artışlardan birisi de, daha önce bahsettiğimiz çiçeklerle dolu görsel içerikler. Bir önceki senenin en önemli trendleri arasında sadelik ve basitlik göze çarparken, şimdiki durumun tam tersi olması oldukça şaşırtıcı. Çiçek dallarıyla bezenmiş görseller %141’lik oranda artış gösterirken, açan çiçek görselleri %136’lık oranlarda artış gösteriyor. %83’lük oranla daha fazla talep gören bir diğer görsel içerik konusu da; canlı bitkilerle bezenmiş duvarlar.

2020 Tasarım Trendlerinde Yükselişte Olanlar

Bir de yükselen trendler analizi var. Bu analiz, 2020’ye girmeden önceki son aylarda aranmada artış gösteren görsel içerikleri baz alıyor.

2020 tasarım trendleri arasında en fazla yükselişe geçen içeriklerin başında, kenevir konulu görseller yer alıyor. En çok dikkat çeken konulardan birisi markaların gizemli görsellerden ilham almaya başladığı. Gizemli görsellerde %154’lük bir artış baş gösterirken, minimal markalamaya uygun görsel tercihlerde %149’luk bir artış söz konusu.

Siyah renklerin ağır bastığı aramalarda %1.779’luk devasa bir artış olması, tasarımcıların güçlü deneyimler için siyahın derinliğini ve kontrastını kullanacağı öngörüsünü barındırıyor. Ayrıca koyu siyah tonları, sanatçılar tarafından da oldukça tercih edilecek gibi görünüyor.

Yürüyüş içerikli görseller %533, kamp içerikli görseller %368 oranında artış gösterirken, sırt çantası ve bot gibi outdoor yaşantılardan esintiler gösteren görsellerde %325’lik bir artış var. Bu da açık hava maceralarını anlatan görsel içeriklerin artacağı yönünde bir eğilim demek. 2020’de havalı doğa fotoğraflarından ve bu fotoğrafların duygular üzerindeki etkisinden bol bol söz edebiliriz.

Çin mürekkep sanatı, en eski sanat formlarından birisidir. Bu sanat akımının, bir öznenin gerçek ruhu veya ritmini yakalamaya yardımcı olduğu söylenir. Nadir görülmesine rağmen, bu görseller fazlasıyla metafor yüklüdür. Çin mürekkep sanatı altında, kiraz çiçeği illüstrasyonlarında %152’lik, mürekkep ve dağılmış boyamalarda %118’lik, Çin illüstrasyonlarında ise %74’lük bir artış gözlemleniyor.

Türkiye’de 2020 Tasarım Trendleri

Shutterstock tarafından açıklanan lokal trendlerde, Türkiye’de retro çiçek desenlerinin önemli bir artış gösterdiği belirtiliyor.

Yeni tasarım trendlerine uygun tasarım çalışmaları için Ora’dan destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak